Македонија до 16 години обезбеди финале на турнирот „Шкија“ во Сараево

Објавено на 03 Април, 2016 во Вести, До 17 год

Кадетската репрезентација на Македонија се пласираше во финалето од меморијалниот турнир „Јосип Каталински – Шкија“ кој се одржува во Зеница и Сараево. Во полуфиналниот дуел селекцијата на Македонија до 16 години ја совлада селекцијата на Сараево и Источно Сараево со 2:0. Во пресметката за трофејот, Македонија до 16 години ќе игра против кадетската репрезентација на Босна и Херцеговина.

Натпреварот против заедничката селекција на Сараево беше решен во второто полувреме. Саит Битиќи во 58. минута го постигна водечкиот гол за Македонија на натпреварот против заедничката селекција на Сараево. Од слободен удар нафрли Јакимовски, а младиот напаѓач атрактивно, со пета го постигна погодокот за 1:0. Бојан Колевски во 80. минута ја потврди победата за селекцијата која ја предводи Добринко Илиевски.

Македонија – Селекција на Сараево и Источно Сараево 2:0 (0:0)