Футсал селекцијата до 19 години на квалификациски турнир во Гибралтар

Објавено на 29 Октомври, 2021 во Вести, Футсал


Младата футсал репрезентација на Македонија до 19 години на 2. и 3. ноември ќе учествува на квалификацискиот турнир во Гибралтар за пласман во Елитна фаза квалификации за ЕП.

Репрезентацијата предводена од селекторот Зоран Лекиќ ќе одигра два натпревари против Црна Гора и домаќинот Гибралтар.

Првиот меч го играме на 2. ноември со Црна Гора во 17:00 часот, ден подоцна ќе се спротивставиме на домаќинот Гибралтар од 19:00 часот.

Зоран Лекиќ ги повика следните играчи:

Никола Анчевски (Железарец), Иса Фера (Шкупи), Бојан Неделковски (Шкупи), Антонио Јанев (Велес), Христијан Митев (Овче Поле), Душко Пауновиќ (Клими), Стефан Грујевски (Клими), Мартин Цветковски (Железарец), Суфијан Чајани (Железарец), Давид Велјаноски (Шкупи), Давид Блажевски (Велес), Стефан Петрушевски (Железарец), Арбен Асани (Арбен Бајрами);

Зоран Лекиќ, селектор на младата футсал репрезентација на Македонија до 19 години.

-Ќе се обидеме да поминеме во следната фаза од квалификациите, ќе биде многу тешко, но спортски е да се надеваме. Проблем претставува фактот што претходно немаме одиграно ниту еден пријателски натпревар. Ова е прв наш собир. За разлика од во репрезентацијата на Црна Гора кои веќе имаат десетина контролни меча. Но, како што реков, спортски е да се надеваме, без предавање. Мора да веруваме во себе и тимот ако сакаме да оствариме позитивен резултат.
   
   
Актуелности

16.04.2024    Вести

ФФМ и федерациите од регионот со безусловна поддршка за Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусл...

Календар
А репрезентација