29 фудбалери на списокот на Милевски за натпреварите против Италија и Малта

Објавено на 30 Август, 2023 во Вести, Вести


Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со повикани фудбалери за двата квалификациски натпревари за ЕП 2024 против Италија (9. септември, 20:45 часот, Национална арена „Тодор Проески“) и Малта (12. септември, 20:45 часот, Малта). 

Во најдобриот состав на македонската репрезентација дебитанти се фудбалерот на дански Хвидовре, Ахмет Иљазовски и напаѓачот на Вараждин, Димитар Митровски. 

На списокот на селекторот Милевски се наоѓаат следните 29 фудбалери: 


ГОЛМАНИ

Столе ДИМИТРИЕВСКИ - Рајо Ваљекано, Шпанија

Дамјан ШИШКОВСКИ - Докса, Кипар

Игор АЛЕКСОВСКИ - Работнички


ОДБРАНА

Висар МУСЛИУ - Падерборн, Германија

Ѓоко ЗАЈКОВ - Универзитатеа Крајова, Романија

Никола СЕРАФИМОВ - Фехервар, Унгарија

Јован МАНЕВ - Адана Демирспор, Турција

Езѓан АЛИОСКИ - Ал-Ахли, Саудиска Арабија

Бојан ДИМОСКИ - Акрон Тољати, Русија

Ахмет ИЉАЗОВСКИ - Хвидовре, Данска

Стефан АШКОВСКИ - Ламија, Грција 

Дарко ВЕЛКОВСКИ - Ал Етифак, Саудиска Арабија


СРЕДЕН РЕД

Енис БАРДИ - Трабзонспор, Турција

Јани АТАНАСОВ - Краковија, Полска

Агон ЕЛЕЗИ - Вараждин, Хрватска

Аријан АДЕМИ - Пекинг Гуан, Кина

Елиф ЕЛМАС - Наполи, Италија

Давид БАБУНСКИ - Мезоковешд, Унгарија

Давор ЗДРАВКОВСКИ - Мадервил, Шкотска

Љупче ДОРИЕВ - Согдиана, Узбекистан


НАПАД:

Илија НЕСТОРОВСКИ - Асколи, Италија

Милан РИСТОВСКИ - Спартак Трнава, Словачка

Бојан МИОВСКИ - Абердин, Шкотска

Александар ТРАЈКОВСКИ 

Дориан БАБУНСКИ - Грасхоперс, Швајцарија

Димитар МИТРОВСКИ - Вараждин, Хрватска

Марјан РАДЕСКИ - Струга Трим Љум

Ваљон ЕТЕМИ - Истанбулспор, Турција

Дарко ЧУРЛИНИВ - Барнли, Англија 


Официјалниот собир на нашата најдобра селекција за претстојните пресметки против Италија и Малта од квалификациската група за ЕП 2024  е закажан за 4. септември во х. Хилтон во Скопје. 
   
   
А репрезентација