ЖФК Љуботен е шампион во Првата ЖФЛ за сезоната 2023 - 2024

Објавено на 30 Мај, 2024 во Вести


Екипата на ЖФК Љуботен и официјално се шампиони во Прва ЖФЛ за сезоната 2023 -2024 со освоени 72 бода, еден повеќе од второпласираната екипа на ЖФК Каменица Саса. ЖФК Цевитана во наредната сезона ќе настапува во Втората ЖФЛ, додека шампионот на Втората ЖФЛ, екипата на Атлетико обезбеди директно учество во Првата ЖФЛ за сезоната 2024-2025.

На бараж натпреварот за пополнување на Првата ЖФЛ, екипата на Топ Гол славеше победа со убедливи 6:0 над Вардар и наредната сезона повторно ќе настапува во Првата лига за жени.

Табела Прва ЖФЛ

Поз.

Клуб

ОН

Поб

Н

Пор

ПОС

ПРИ

ГР

БОД

1

ЖФК ЉУБОТЕН

27

23

3

1

121

19

+102

72

2

ЖФК КАМЕНИЦА САСА

27

22

5

0

81

16

+65

71

3

ЖФК ТИВЕРИЈА

27

15

4

8

104

34

+70

49

4

ФК АСС УНИТЕД/ЖФК

27

15

3

9

70

65

+5

48

5

ЖФК СКОПЈЕ 2014

27

15

2

10

61

33

+28

47

6

ЖФК ШКЕНДИЈА Тетово

27

9

1

17

46

88

-42

28

7

ЖФК СЦ ИСТАТОВ 2015 Скопје

27

7

1

19

42

78

-36

22

8

ЖФК РЕЧИЦА

27

6

4

17

28

100

-72

22

9

ФК ТОП ГОЛ/ЖФК

27

4

6

17

25

72

-47

18

10

ЖФК ЦЕВИТАНА

27

4

1

22

24

97

-73

13


Табела Втора ЖФЛ

Поз.

Клуб

ОН

Поб

Н

Пор

ПОС

ПРИ

ГР

БОД

1

ФК АТЛЕТИКО/ЖФК

14

14

0

0

137

2

+135

42

2

ЖФК Вардар 2023

14

12

0

2

81

7

+74

36

3

ЖФК КОЧАНИ

14

7

1

6

40

34

+6

22

4

ЖФК ПЛАЧКОВИЦА

14

6

2

6

30

44

-14

20

5

ЖФК БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ 2010

14

5

1

8

38

65

-27

16

6

ЖФК ПОРЕЧЕ 2015

14

3

1

10

17

63

-46

10

7

ЖФК БОРЕЦ

14

3

1

10

17

83

-66

10

8

ЖФК ПОБЕДА ВАЛАНДОВО 16

14

2

2

10

13

75

-62

8

   
   
А репрезентација