Кирил Изов го објави списокот на фудбалерки за дуелот со Бугарија

Објавено на 20 Септември, 2023 во Вести, А репрезентација жени


Женската А репрезентација на Македонија го започнува циклусот на натпревари во рамките групата 5 од Лигата на нации.

Нашата селекција ја очекува меч од првото коло против репрезентацијата на Бугарија.

Дуелот против нашиот источен сосед во рамките на гурпата 5 од Лигата на нации го играме на 22. септември, на тренинг центарот „Петар Милошевски", со почеток во 15. часот.

Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Кирил Изов за претстојниот меч против Бугарија се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Викторија Панчурова (Тиверија), Берна Кабакчи (Карсон У, Америка), Магдалена Лекоска (Љуботен);

Одбрана: Ана Милчевска (Самгрело, Грузија), Сара Коларовска (Скопје 2014), Кристина Мојсоска (Асс Јунајтед), Едина Сулејмани (Асс Јунајтед), Бојана Петкова (Љуботен), Павлинка Николовска (Љуботен),  Катерина Милеска (Цевитана), Сара Ефтинџиоска (Цевитана);

Среден ред: Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Ленче Андреевска (Каменица Саса), Александра Марковска (Љуботен), Елма Шемсовиќ (Скопје), Радица Велкова (Тиверија), Хава Мустафа (Шкендија), Оливера Цоклеска (Асс Јунајтед);

Напад: Гентијана Рочи (Купс, Финска), Афродита Салихи (Скопје 2014), Рабија Дервиши (Скопје 2014), Јилза Максути (Асс Јунајтед), Александра Јовановска (Истатов);

Женската селекција предводена од селекторот Кирил Изов, ги започна подготовките на претстојниот натпревар. Денешниот тренинг ќе биде одржан на терените на ФФМ со почеток во 15. часот.





   
   
А репрезентација