U 19: Maqedonia mund 2:0 Azerbajxhanin

Publikuar më 01 Јуни, 2016 Lajme, Deri më 19 vjet

Përfaqësuesja U 19 e Maqedonisë ka shënuar fitore 2:0 përballë moshave të njëjta të Azerbajxhanit në kuadër të ndeshjes së parë kontrolluese nga dy të parapara në qendrën stërvitore ‘Petar Milloshevski’ në kompleskin ‘Shtëpia e futbollit’ në Shkup.

Maqedonia zhvilloi ndeshje kualitative, me shumë luftë dhe lojë sakrifikuese. Dueli filloi hapur, me shumë vrapim dhe sulme të pandërpera para dy portave. Si kalonte koha, të përzgjedhurit e seleksionuesit Jeton Nesimi luanin gjithnjë e më mirë, morrën iniciativën dhe shtypën më rezikshëm në pjesën e kundërshtarit. Mundësinë më të mirë për të shënuar gol Maqedonia e kishte në minutën e 20-të kur Alban Sulejmani goditi bukur në rrotullim, mirëpo nuk pati fat pasi traversa ishte aletae e portierit kundërshtar. Azerbajxhani u kanos në minutën e 38-të kur Jafarov rrezikoi portën tonë. Në mundësi të re të mirë për Maqedoninë u gjet Ristovski në minutën e 40-të, mirëpo nuk reagoi mirë në përfundim. Shansin e fundit të mirë për gol në pjesën e parë e kishte Elif Elmaz në minutën e fundit, mirëpo pa rezultat. Në pushim u shkua me barazim pa gola, mirëpo me shumë shanse të humbura, posaçërisht nga ana e Maqedonisë.

Në vazhdim të duelit kontrollues, Maqedonia vazhdoi me ritëm të njëjtë, me sulme drejt portës kundërshtare. Kjo rezultoi me gol në minutën e 47-të kur Elif Elmaz u ndal ne faul në zonën e rrezikut, arbitri kryesor tregoi penalti për Maqedoninë, ndërsa realizator i sigurtë ishte kapiteni Davor Zdravkovski. Në minutën e 49-të penalti e re për Maqedoninë, kësaj rradhe përgjegjësine e merr Milan Ristovski i cili shënon për 2:0, rezultat që në fund u tregua të jetë përfundimtar. Deri në fund të ndeshjes Azerbajxhani u mundua të kthehet në lojë, mirëpo pa ndonjë efekt.