Turneu eliminator në Shkup, Maqedonia pëson humbje nga Ukraina në xhiron e parë

Publikuar më 20 Март, 2024 Lajme, Deri më 19 vjet

Përfaqësuesja U19 e Maqedonisë humbi me rezultat 2:0 nga Ukraina në ndeshjen e xhiros së parë të turneut kualifikues të vogël të mbajtur në Shkup. Kundërshtari justifikoi rolin favorit dhe mori një fitore të merituar.

Ukraina ishte kundërshtari më i mirë gjatë gjithë 90 minutave. Në pjesën e parë kishin disa raste të mira në portën tonë. Në minutën e 45-të, Krevsun shënoi për të kaluar Ukrainën në avantazh për 1:0.

Në fillim të pjesës së dytë, Ponomarenko rriti epërsinë e skuadrës ukrainase në 2:0. Në minutën e 75-të mbetëm me një lojtar më pak dhe humbëm të gjitha rastet për të arritur një rezultat pozitiv. Melici u ndëshkua me karton të kuq në minutën e 75-të të ndeshjes.

Në ndeshjen në Gjorçe Petrov, përfaqësuesja e Zvicrës justifikoi rolin e saj të favoritit dhe arriti të shënojë një fitore minimale ndaj Letonisë me rezultat 1:0.

Në turin e dytë, ekipi i përzgjedhur nga seleksionuesi Toni Jakimovski do të përballet me Zvicrën. Në ndeshjen e dytë, Ukraina luan kundër Letonisë.