Toni Jakimovski: Besuam në sukses!

Publikuar më 19 Октомври, 2023 Lajme, Deri më 19 vjet


Përfaqësuesja U19 e Maqedonisë ka luajtur një turne të shkëlqyeshëm eliminator në Poloni dhe fitoi vendin e dytë, duke arritur të kualifikohet në raundin elitar për t'u kualifikuar në Kampionatin Evropian në garë me favoritët e mëdhenj Gjermaninë dhe mikpritësin Poloninë.

Skuadra e seleksionuesit, Toni Jakimovski në xhiron e parë mundi Poloninë me rezultat 2:0, në ndeshjen e dytë u mposhtëm nga Gjermania 3:1, ndërsa në xhiron e fundit barazuam 1:1 ndaj Kazakistanit, që ishte mjaftueshëm për t'u kualifikuar. për fazën e ardhshme elitare.

Pas suksesit të arritur, seleksionuesi, Toni Jakimovski, bëri një pasqyrë dhe analizë të shkurtër të turneut kualifikues në Poloni.

- Urime futbollistëve të mi që luajtën një turne të madh në Poloni. Nuk ishte aspak e lehtë të luash kundër skuadrave të forta dhe të fuqishme të Gjermanisë dhe Polonisë.

- Shpresonim se do të arrinim sukses pavarësisht grupit të vështirë ku ndodheshim. Bëmë përgatitje të shkëlqyera, treguam shpirt të madh konkurrues, dëshirë për të luajtur dhe përkushtim maksimal. Kemi pasur mbështetje të madhe nga Federata e Futbollit të Maqedonisë, e cila na ka ofruar kushte maksimale për përgatitje dhe ndeshje.

- Në turin e parë të turneut kualifikues luajtëm një ndeshje fantastike ndaj skuadrës nikoqire, Polonisë, në të cilën arritëm të shënojmë një fitore të merituar. Më gëzon fakti që lojtarët e mi luajtën me cilësi dhe mbi të gjitha me besim të madh gjatë gjithë 90 minutave kundër një kundërshtari të fortë.

– Në turin e dytë u përballëm me Gjermaninë e fortë, luajtëm mirë në pjesën më të madhe të ndeshjes, por në fund nuk arritëm të merrnim rezultat pozitiv. Të gjithë e dimë përmasat e Gjermanisë, e cila në këtë turne kishte nga dy futbollistë cilësorë në çdo pozicion, ndërkohë që në përbërje kemi hasur vështirësi edhe para fillimit të kualifikueseve, duke pasur parasysh se disa futbollistë që ishin planifikuar, nuk patën mundësi të vihen në dispozicion të kombëtares.

– Në raundin e fundit u detyrova të bëj disa ndryshime, duke marrë parasysh ndeshjet e vështira me Poloninë dhe Gjermaninë. E nisëm mirë ndeshjen, por pasi pësuam gol lëshuam ritmin e lojës. Në fund, Zendelovski shënoi një gol fenomenal që na solli një pikë të rëndësishme në luftën për atë vend të dytë. Në fund ishim me fat, por fati i favorizon trimat dhe në fund pas gjithçkaje që treguam, me meritë u kualifikuam në fazën e ardhshme elitare.

- Kemi kohë të mjaftueshme për t'u përgatitur për kualifikimet e elitës që janë në muajin mars. Do të bëjmë përgatitjet, presim edhe disa takime miqësore në të cilat do të caktojmë formën për sfidën që na pret në fazën e ardhshme të kualifikimeve.
   
   
Reprezentacioni A