Pres konferencë para finales së Kupës së Maqedonisë

Publikuar më 19 Мај, 2022 Kupa e Maqedonisë, Lajme


Në pritje të finales së Kupës së Maqedonisë ndërmjet skuadrave të Makedonija Gjorçe Petrovit dhe Sileksit, trajnerët dhe kapitenët e të dyja skuadrave në një konferencë zyrtare për shtyp kanë ndarë pritshmëritë e tyre për finalen e 29-të të këtij kompeticioni.

Muarem Bajrami – trajner i Makedonija GJ.P.

- “Skuadra ime është plotësisht me meritë në finalen e Kupës së Maqedonisë, por e dimë se çfarë na pret në përballjen me Sileksin. Ne eliminuam Akademia Pandevin, Shkupin dhe Strugën dhe jemi plotësisht me meritë në ndeshjen për titull.

Mendoj se kemi cilësi dhe mund ta fitojmë trofeun. Ne kemi shumë respekt për Sileksin, një skuadër që është fituesja aktuale e Kupës, pavarësisht se këtë vit ka hyrë në finale nga Liga e Dytë. Bëmë një analizë të mirë, kemi ndjekur shumë ndeshje të tyre sepse prej një viti nuk kemi duel me ta. Është një ekip i madh, i drejtuar nga një trajner me të cilin dinë se çfarë duan në fushë. Pres një ndeshje shumë interesante, por besoj në ekipin tim. Kemi kualitet, për mua kjo është finalja e parë si trajner, kam fituar dy herë kupën si lojtar, shpresoj që tani të kem sukses edhe si trajner. Ndeshje të tilla nuk luhen çdo ditë, duhet të dalim në fushë dhe të kënaqemi”.

Gorazd Mihajlov – trajner i Sileksit

- “Të gjithë e dini që Sileksi u largua nga elita sezonin e kaluar, por fitoi Kupën dhe ne jemi mbrojtës. Jemi nënkampionët e parë në një finale që mbrojmë trofeun. Besoj se kushdo që luan nesër do të japë maksimumin. Unë e respektoj kundërshtarin, deri në xhiron e fundit ishte në lojë për Evropë përmes ligës, po ashtu edhe Maqedonia GJ.P. e sheh shansin e saj përmes Kupës. Kemi shanse të luajmë për titull, jemi këtu dhe besoj se futbolli do të fitojë i pari dhe do të shohim se kush do të jetë më i mirë. Roli i favoritit nuk duhet t'i jepet askujt, sepse kjo është një finale dhe gjithçka është e hapur. Megjithatë, kundërshtari ka një avantazh të lehtë, sepse sërish vijnë nga një rang më i lartë”.

Ermedin Adem – kapiten i Makedonija GJ.P.

– “Na vjen një ndeshje e madhe, kemi luftuar për ndeshje të tilla gjatë gjithë sezonit. Duam ta kurorëzojmë sezonin me një trofe të Kupës. Ne kemi respekt për Sileksin dhe mund të them që nuk jemi rastësisht në këtë finale. Ne si skuadër jemi gati, kemi pasur ndoshta rrugën më të vështirë për në finale, por i kaluam të gjitha dhe ja ku jemi. E di që kushdo që luan në finale do të japë maksimumin dhe dua që ne ta fitojmë trofeun dhe ta sjellim trofeun pas shumë vitesh në Gjorçe”.

Daniel Bozhinovski - kapiten i Sileksit:

– Që nga fillimi i sezonit kemi pësuar ndryshime në skuadër. Skuadra jonë është 95% e përbërë nga lojtarë të rinj, ndryshe nga sezoni i kaluar. Me kalimin e kohës luajtëm ngadalë, bëmë rezultatet që dëshironim. Prioriteti ynë ishte hyrja në Ligën e Parë dhe këtë e arritëm. Sfida jonë ishte të arrijmë në finalen e Kupës, ja ku është, kështu që e di që të gjithë do të japin maksimumin”.
   
   
Reprezentacioni A