Pres konferencë e seleksionuesit Milevski dhe Dimitrievskit para ndeshjes me Anglinë

Publikuar më 19 Ноември, 2023 Lajme, Lajme


Në prag të ndeshjes së nesërme eliminatore kundër Anglisë në Shkup, seleksionuesi Bllagoja Milevski dhe portieri Stole Dimitrievski ndanë pritshmëritë e tyre.


Blagoja Milevski – seleksionues i përfaqësueses së Maqedonisë:


– Tashmë kemi bërë shumë ndryshime si në përbërje ashtu edhe në mënyrën e funksionimit pas duelit në Mançester. Kemi një fizionomi të re të skuadrës, me shumë lojtarë të rinj, me një perspektivë të mirë sipas asaj që shohim në pesë ndeshjet e fundit.


  – Është normale që të ketë lëkundje me një ekip të ri, por kjo duhet kapërcyer. Këto gara janë një shans i madh për të krahasuar aftësitë tuaja me më të mirët në Evropë dhe në botë. Jemi të vetëdijshëm se problemi me ritmin është i rëndësishëm për muaj të tërë. Është lista, lojtarët kanë shumë probleme në klubet e tyre, por ne nuk mund të ndihmojmë këtu. Do të duhet të shpresojmë që situatat e tyre të ndryshojnë, në mënyrë që të jemi sa më konkurrues, të paktën në nivel fizik ndaj kundërshtarëve të tillë.


– Pësuam shumë gola në këto eliminatore dhe duhet të punojmë për këtë. Ne vetëm mund të përmirësohemi dhe të përparojmë në të ardhmen. Besoj në potencialin e kësaj gjenerate, nesër na pret një ndeshje e madhe, një spektakël i vërtetë dhe shpresoj që të kënaqemi dhe të bëjmë një ndeshje të mirë.


Stole Dimitrievski:


- Kemi luajtur një lojë vërtet të vështirë me Anglinë në Old Trafford. Rezultati nuk ishte real duke pasur parasysh cilësinë tonë, por ky është futbolli, gjëra të tilla ndodhin. Ne mësuam shumë nga ajo ndeshje, nesër kemi një sfidë të re në të cilën duhet të tregojmë dhe të dëshmojmë se nuk ishte ajo pasqyra e duhur për ne.


- Ne luajmë para publikut tonë, duhet të japim maksimumin, të luajmë një ndeshje të shkëlqyer dhe të tregohemi në nivelin e duhur.


-Megjithatë, ne jemi një kombëtare që kemi shumë lojtarë të rinj, në mbrojtje dhe në të gjitha repartet. Duhet kohë për t'u njohur dhe përshtatur, për të luajtur ndeshje së bashku, ky është një fakt. Duhet të punojmë shumë më mirë, i gjithë ekipi në mbrojtje, jo vetëm unë apo mbrojtja. Duhet të jemi më të fokusuar sepse pranojmë shumë gola për shkak të detajeve të vogla që janë vendimtare. Pas kësaj ndeshje kemi katër miqësore për t'u përgatitur për Ligën e Kombeve.   
   
Reprezentacioni A