Përfaqësuesja A: Slloveni-Maqedoni më 23 mars në Koper

Publikuar më 11 Декември, 2015 Lajme, Lajme


Përfaqësuesja A e Maqedonisë më 23 mars të vitit 2016 në Koper do të përballet me Slloveninë në një ndeshje kontrolluese. Përfaqësuesja e drejtuar nga ish-seleksionuesi i Maqedonisë, Sreçko Katanec renditet në pozitën e 61 të ranglistës së FIFA-s. Në kualifikimet për Kampionatin Evropian ‘Francë 2016’, Sllovenia u rendit në pozitën e tretë të Grupit E dhe u kualifkua në balotazh për plasman në fazën finale të kampionatit kontinental, mirëpo u eliminua në dy ndeshje nga Ukraina.  Maqedonia deh Sllovenia deri tani kanë zhvilluar 3 ndeshje kontrolluese. Në takimin e parë zyrtar të Maqedonisë më 13 tetor të vitit 1993 në Kranj, fituam 4:1, më 23 mars të vitit 1994 në Shkupi fituam 2:0, ndërsa më 4 nëntor të vitit 2012 në Shkup triumfuam 3:2. Darko taskevski, Adis Jahoviq dhe Agim Ibraimi ishin autor të golave në ndeshjen e fundit. 
   
   
Reprezentacioni A