Maqedonia U19 e femrave fiton bindshëm Luksemburgun në turneun eliminator në Armeni

Publikuar më 24 Октомври, 2023 Lajme, Deri më 19 vjet Femra


Përfaqësuesja U19 e Maqedonisë për femra e nisi me fitore ndaj Luksemburgut turneun eliminator nga Ligën B (Rundi 1) për kualifikim në Ligën A për raundin elitar për Kampionatin Evropian me fitore ndaj Luksemburgut.

Në turneun në Armeni, përfaqësuesja e Maqedonisë fitoi sot me rezultat bindës 4:0 ndaj Luksemburgut.

Shënues të golave ​​për përfaqësuesen e udhëhequr nga Astrit Merko ishin Vesa Sela në minutën e 20-të, Biljana Paneska dyfishoi avantazhin para përfundimit të pjesës së parë, ndërsa në vazhdim shënuan edhe Jovana Pavlovska në minutën e 52-të dhe Simona Majer në minutën e 52-të.

Në përbërjen e përfaqësueses sonë për turneun në të cilin marrin pjesë ekipet përfaqësuese të Armenisë, Luksemburgut dhe Ukrainës, janë 20 futbolliste:

Portiere: Kristina Pavlovska (Shkëndija), Natalie Talevska (Top Gol);

Mbrojtja: Eda Dalipi (AC United), Slagjana Gjorgieva (Tiverija), Iva Jovanoska (Luboten), Rosana Kitanovska (Luboten), Katerina Petkova (Istatov);

Mesfusha: Ariana Aidari (Homburg, Gjermani), Diana Alushi (AC United), Iva Josifova (Tiveria), Simona Majer (Maccabi, Izrael), Sara Mena (AC United), Ivana Milevska (Top Gol), Rona Rustemi (Shkëndija), Mia Velinova (Skopje);

Sulmi: Teodora Dalçeska (AC United), Biljana Paneska (Tiveria), Jovana Pavlovska (Cevitana), Vesa Sela (AC United)

Më 27 tetor Maqedonia përballet me Armeninë, kurse turneun e mbyllim me ndeshjen kundër Ukrainës më 30 tetor.   
   
Reprezentacioni A