Maqedonia humb nga Ukraina në Pragë

Publikuar më 14 Октомври, 2023 Lajme, Lajme


Përfaqësuesja A e Maqedonisë në futboll pësoi disfatë me rezultat 2:0 nga Ukraina, në arenën “Epet” të Pragës, në ndeshjen e vlefshme të eliminatoreve për Kampionatin Europian 2024.

Maqedonia bëri një lojë luftarake dhe të hapur ndaj një kundërshtari të fortë, por nuk pati fat, sidomos në fund. Përfaqësuesja e Ukrainës arriti të shfrytëzojë mundësitë e saj dhe arriti të festojë një fitore shumë të rëndësishme në luftën për vendin e dytë në grupin C.

Ukraina ishte e para që kërcënoi përmes Dovbikut, por Stole Dimitrievski bëri një ndërhyrje të shkëlqyer. Me anë të Elezit në minutën e 14-të, Maqedonia realizoi goditjen e parë. Lojtari i Chelsea Mudrik kishte rast tjetër në portën tonë, por Stole Dimitrievski sërish u pozicionua mirë dhe ndërhyri përfekt. Mundësinë tonë më të mirë e kishte Miovski në minutën e 22-të, kur u gjend i vetëm përballë portierit kundërshtar, por nuk arriti të shënonte. Sudakov në minutën e 30-të me një gjuajtje nga distanca i jep Ukrainës epërsi 1:0.

Në minutën e 53-të, një mundësi e re e madhe për lojtarët tanë. Curlinov u gjend në një situatë të shkëlqyer për të shënuar, por portieri ukrainas edhe një herë bëri një pritje fantastike.

Karavaev me gol në momentet e fundit të ndeshjes finalizoi shifrat në 2:0.


Maqedonia: Dimitrievski, Manev, Musliu, Serafimovski, Ashkovski, Alioski, Atanasov, Bardhi, Elezi, Elmas, Mioski;

Seleksionues: Bllagoja Milevski
   
   
Reprezentacioni A