Dragi Kanatllarovski: E merituam një pikë, djemtë luajtën me shumë guxim dhe sakrificë

Publikuar më 16 Ноември, 2021 Lajme, Deri më 21 vjet


Përfaqësuesja U21 e Maqedonisë humbi minimalisht me shifra 1:0 nga Franca në ndeshjen eliminatore për kualifikim në Kampionat Europian.

Seleksionuesi i Maqedonisë U21, Dragi Kanatllarovski pas ndeshjes kishte komplimente për futbollistët e tij, por tha se kjo përfaqësuese e Francës është një shkallë më lartë me kualitet në krahasim me përfaqësueset tjera në grup.

“Kjo përfaqësuese franceze dallohet te grupi ynë për nga cilësia, ka një fond lojtarësh që kanë një potencial dhe cilësi të madhe dhe lojtarë që luajnë në ligat më të forta evropiane. Ata luajnë pas 90 minutash, gjë që fatkeqësisht nuk ndodh me lojtarët tanë dhe nuk janë në një ritëm më të mirë, pra nuk kanë minuta në ndeshje. Pranuam një gol të pafat, mund të kishim arritur një rezultat më të mirë, ishim në prag të pikëve me Francën, por fatkeqësisht në fund ishim të pafat. Mund të them vetëm fjalë lavdërimi për futbollistët e mi, ata bënë një ndeshje të madhe, me shumë sakrifica, bënë shumë përpjekje. Ata treguan se janë krenarë që veshin këtë fanellë dhe se janë gati të bëjnë më të mirën për të. Na pret një periudhë ku do të mund të përkushtohemi për të përmirësuar cilësinë e kësaj përfaqësuese. Së bashku me ekipin tim profesionist po përgatitemi të organizojmë një kamp stërvitor në dhjetor, ku theksi do të jetë tek gjenerata 2002, por sigurisht që do të shtohen edhe futbollistët e lindur në vitin 2003 dhe 2004. Unë besoj në këtë përfaqësuese, besoj në ekipin tim, mendoj se kemi potencial dhe cilësi dhe mund të presim rezultate edhe më të mira në të ardhmen”.
   
   
Reprezentacioni A