Bllagoja Milevski: Duam të fitojmë, pavarësisht kundër cilit kundërshtarë luajmë

Publikuar më 04 Октомври, 2023 Lajme, Lajme


Ukrainë - Maqedoni

Eliminatoret për Euro 2024

14 tetor, ora 15:00, Stadiumi Sparta Prague, Çeki

Seleksionuesi i përfaqësueses A të Maqedonisë, Bllagoja Milevski, shpalli listën e lojtarëve të thirrur për ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian 2024 kundër Ukrainës (14 tetor, ora 15:00) në Pragë dhe për ndeshjen kontrolluese kundër Armenisë në Strumicë. (17 tetor, ora 15:00).

Bllagoja Milevski – seleksionues i përfaqësueses A të Maqedonisë:

“Këta janë futbollistët që ishin edhe në takimin e kaluar. Tashmë me ne do të jetë Darko Curlinov, i cili ka luajtur për ekipin U23 ​​të Burnley-t. Jam i lumtur që është gati të bashkohet me përfaqësuesen. Më vjen keq që Zajkovi nuk do të jetë me ne, u operua, por ndihet mirë. Kam biseduar me Dorian Babunskin, ai nuk është në listë, që nuk do të thotë se nuk do të jetë për grumbullimet e radhës. Performanca e Babunskit ishte ndryshe në klub dhe këtu. Unë shoh se si të gjithë i shikojnë takimet dhe trajnimet.

“Kam biseduar edhe me Ilija Nestorovskin. Ai gjithashtu nuk thirret për këto ndeshje sepse ideja jonë taktike për këto dy ndeshje është krejtësisht e ndryshme. Nestorovski i ka dhënë shumë kësaj përfaqësuese dhe ne tregojmë respekt ndaj tij duke mos dërguar ftesë vetëm për të qenë këtu, pa pasur qëllim që ta shfrytëzojmë”.

“Nuk jemi në krizë me futbollistët që kemi në dispozicion. Unë do të thoja se ky është realiteti ynë për momentin, megjithëse të gjithë do të donim të kishim 50-60 lojtarë në nivel të lartë”.

“Tashmë po hyjmë në një fazë finale dhe të gjitha ndeshjet janë vendimtare. Neve, si dhe Ukrainës, na duhet vetëm fitorja, që të gjendemi në një situatë optimale para dueleve të nëntorit. Pres një lojë të hapur, sepse nuk do të luhet me barazim. Pas kësaj kemi duelet me Italinë dhe Anglinë, kështu që do të shohim. Është analizuar ndeshja e parë me ukrainasit, sidomos ato 30 minutat e fundit. Do të na duhet të rregullojmë shumë gjëra që në ndeshjen e parë. Ne duam të fitojmë, punojmë vetëm për një rezultat të tillë, pavarësisht se me cilin kundërshtar luajmë. Atmosfera pas ndeshjeve të shtatorit është më e mirë. Djemtë sollën një atmosferë pozitive para atyre dy ndeshjeve”.
   
   
Reprezentacioni A